top of page

Tavsiyeler & S.S.S.

​Düğün dansı, düğünün en unutulmaz anı olabilir. Bu özel anınızı kusursuz kılmak için işte size 7 altın öneri:

  1. Seçtiğiniz müzikle Düğün Dansınızı evde müzik eşliğinde yapıp kendinizi kameraya çekip izleyin. Eğer beğendiyseniz harika, dansınızı bol bol pratik etmeye devam edebilirsiniz. Eğer izlediğiniz görüntü sizin hoşunuza gitmediyse durumu kurtarmak ve/veya hayalinizdeki dansı yapmak için bizi hemen arayın.

  2. Düğün İlk Dans Müziğinizi 2-2.30 ile sınırlamanızı tavsiye ederim. Eğer hala müzik seçmediyseniz, en güzel Düğün İlk Dansı müziklerinden oluşan listelerimizi dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

  3. Düğün günü DJ'iniz eşliğinde dans pistinde düğün dansınızı gelinlik ile prova edin. Dj'inize ne zaman müziği gireceğini ve ne zaman (eğer istiyorsanız) müziği kesebileceğini anlatın.

  4. Düğün Dansı provanız esnasında dans edeceğiniz yeri belirleyin. Herkesin görebileceği bir yerde dans etmeye ve her zaman pisti ortalamaya dikkat edin. 

  5. Düğünden önce düğün dansı koreografinizi düğün ayakkabınızla ve varsa gelinliğinize benzer bir kıyafetle mutlaka prova edin. Duvağı elinizde nasıl tutacağınıza ve kuyrukla nasıl başa çıkacağınızı prova edin.

  6. Fotoğraf ve Kamera ile çekecek olan kişiye koreografinizde yer alan güzel figür ve pozları kaçırmaması için uyarın. Ayrıca dansınız esnasında size odaklanmasını belirtin. Çok yakın çekimde yaparak yüzünüze odaklanmak yerine boydan çekim yapmasını isteyin. Aksi taktirde hazırlamış olduğunuz dans kamerada veya fotoğrafta belli olmayacaktır.

  7. Son olarak GÜLÜMSEYİN ve dansın keyfini çıkarın! İnanın hata bile yapsanız bunu orada kimse fark etmeyecektir. Yeter ki yüzünüzden gülücükler eksik olmasın.

Düğün Dansı için Derslere Ne Zaman Başlamalıyız?

En kısa zamanda! Unutmayın ki büyük gün yaklaştıkça yapmanız gereken şeylerde artacaktır. O nedenle dansı en son sıraya bırakıp ta kendinizi strese sokmayın. Düğün gününüzden birkaç ay önce düğün dansı derslerine başlamanız yeterli olacaktır.

 

Ayıracak zamanınız yok mu? Üzülmeyin. Düğün dansını öğrenmek dolu dolu iki ayınızı almayacak. Ortalama 2-3 derslik hızlandırılmış programla misafirlerinizi etkilemeyi başarabilirsiniz.

Videodan seyrederek dans etmeyi öğrenebilir miyim? 

Daha önce dans eğitimi aldıysanız neden olmasın. Ancak dans konusunda deneyiminiz yoksa, videodan öğrenme süreci zorlayıcı olabilir. Yanlış hareketlerde kendinizi düzeltme şansınız olmayabilir. Bu yüzden düğün dansı dersini deneyimli bir eğitmenden almak, sizi düzelten ve sorularınıza cevap veren bir eğitmenle çalışmak daha faydalı olacaktır. Video ile çalışmak, sadece sınırlı bir öğrenme deneyimi sunarken, Düğün Dansı konusunda tecrübeli bir eğitmenden alacağınız derslerle daha hızlı ilerleyebilir, ve sizin tarzınızı ve zevklerinizi yansıtan bir dans hazırlayabilirsiniz. 

Düğün Dansı Müziğimizi nasıl seçmeliyiz?

Düğün dansı müziğini seçerken öncelikle ikinizin de sevdiği, ortak anılarınızın olduğu ve sizin için bir anlam ifade eden bir müzik seçmeye dikkat edin. Eğer böyle bir müzik bulamadıysanız buraya tıklayarak en güzel Düğün Dansı Müziklerinin bulunduğu Spotify listelerimize ulaşabilirsiniz.

Müziğinizi seçerken parçaların sözlerine özellikle dikkat etmenizi öneririz. Başta romantik ve hoş bir melodi ile başlayan bir parça aslında bir ayrılık acısını da anlatıyor olabilir. Aman Dikkat!

 

Eğer hayalinizde romantik, davetlileri duygu seline boğacak bir dans yapmak varsa hayalinizde Slow & Romantik Düğün Dansı Müziklerine bakabilirsiniz.  Eğer anti romantik, kıpır kıpır bir çiftseniz biraz daha hareketli ve eğlenceli müzikler daha uygun olabilir. Sadece gelinliğinizi de bu noktada dikkate alın. Çok hızlı ritimli parçalarda gelinlerimiz ağır ve kabarık gelinlikleri nedeniyle zorlanabilirler.

2005.jpg
Selin & Görkem Göral 09_edited.jpg

Eşim Dans Dersi Almak istemiyor. Ne yapabilirim?

Maalesef bazı damatlar bu konuda biraz ön yargılı olabiliyorlar. ‘’Dans etmek bizi bozar’’ gibi bir düşünce oluyor kafalarında. Oysa dikkat edin bir düğünde davul-zurna ekibi çalmaya bir başlasın, piste ilk çıkıp ta dans edenler gene onlar oluyorlar.

 

Eğer eşiniz kendini stüdyoda baskı altında hissedecek ve rahatsız olacaksa ona dersleri evinizde online almayı teklif edebilirsiniz. Böylece ev ortamında kendini daha rahat hissedecektir.

Dans yeteneğimiz hiç yok. Gene de bunu başarma şansımız var mı?

Tabiî ki var. Daha önce dans eğitimi aldınız mı? Eğer almadıysanız dansa yeteneğiniz olup olmadığını zaten bilemezsiniz. Ön yargılı davranmayın! Uzun yıllar boyunca verdiğim düğün dansı ders tecrübelerime dayanarak geliştirdiğim sistemli ve teknik bir eğitimle dans edemeyecek biri olduğuna inanmıyorum. Şu ana kadar ders verdiğim bütün çiftlerim dans pistinde gayet doğal ve rahat dans ettiler.

Eğer yürüyebiliyorsanız dans ta edebilirsiniz.

bottom of page