top of page

Tavsiyeler & S.S.S.

  1. Düğün günü DJ'iniz eşliğinde dans pistinde müzikli bir prova yapın. Ona ne zaman müziği gireceğini ve ne zaman (eğer istiyorsanız) müziği kesebileceğini anlatın.

  2. Prova esnasında dans edeceğiniz yeri belirleyin. Herkesin görebileceği bir yerde dans etmeye ve her zaman pisti ortalamaya dikkat edin. 

  3. Düğünden önce dansınızı düğün ayakkabınızla ve varsa gelinliğinize benzer bir kıyafetle mutlaka tekrar edin.

  4. Fotoğraf ve Kamera ile çekecek olan kişiye koreografinizde yer alan güzel figür ve pozları kaçırmaması için uyarın. Ayrıca dansınız esnasında size odaklanmasını belirtin. Çok yakın çekimde yaparak yüzünüze odaklanmak yerine boydan çekim yapmasını isteyin. Aksi taktirde hazırlamış olduğunuz dans kamerada veya fotoğrafta belli olmayacaktır.

  5. Son olarak GÜLÜMSEYİN ve dansın keyfini çıkarın! İnanın hata bile yapsanız bunu orada kimse fark etmeyecektir. Yeter ki yüzünüzden gülücükler eksik olmasın.

Derslere Ne Zaman Başlamalıyız?

En kısa zamanda! Unutmayın ki büyük gün yaklaştıkça yapmanız gereken şeylerde artacaktır. O nedenle dansı en son sıraya bırakıp ta kendinizi strese sokmayın. Düğün gününüzden birkaç ay önce derslere başlamanız yeterli olacaktır.

 

Ayıracak zamanınız yok mu? Üzülmeyin. Düğün dansını öğrenmek dolu dolu iki ayınızı almayacak. Ortalama 2-3 derslik hızlandırılmış programla misafirlerinizi etkilemeyi başarabilirsiniz.

Videodan seyrederek dans etmeyi öğrenebilir miyim? 

Daha önce dans eğitimi aldıysanız neden olmasın. Ancak daha önce dans eğitimi almamış kişiler video seyrederek dans öğrenirken zorlanabilirler. Yanlış yaptığınızda sizi düzeltecek ve aklınıza takılan soruları cevaplamak amacıyla bir eğitmenden ders almanız daha iyi olacaktır. Ayrıca video ile çalışırken sadece videonun öğrettikleriyle sınırlı kalırken bir dans eğitmeninden alacağınız derslerde hem daha hızlı ilerleyecek hem de ufkunuz daha açık olacaktır.

Düğün Müziğimizi nasıl seçmeliyiz?

Düğün müziğini seçerken öncelikle ikinizin de sevdiği, ortak anılarınızın olduğu ve sizin için bir anlam ifade eden bir müzik seçmeye dikkat edin. Eğer böyle bir müzik bulamadıysanız elimizdeki müzik arşivi ile size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Müziğinizi seçerken parçaların sözlerine özellikle dikkat etmenizi öneririz. Başta romantik ve hoş bir melodi ile başlayan bir parça aslında bir ayrılık acısını da anlatıyor olabilir. Aman Dikkat! Son olarak çok hızlı ritimli parçalarda gelinlerimiz ağır ve kabarık gelinlikleri nedeniyle zorlanabilirler.

2005.jpg
Selin & Görkem Göral 09_edited.jpg

Eşim Dans öğrenmek istemiyor. Ne yapabilirim?

Maalesef özellikle beylerimiz bu konuda çok ön yargılı davranıyorlar. ‘’Dans etmek bizi bozar’’ gibi bir düşünce var kafalarında. Oysa dikkat edin bir düğünde davul-zurna ekibi çalmaya bir başlasın, piste ilk çıkıp ta dans edenler gene onlardır.

 

Eğer eşiniz kendini stüdyoda baskı altında hissedecek ve rahatsız olacaksa ona dersleri evinizde onlinealmayı teklif edin. Böylece kendini daha rahat hissedecektir.

Dans yeteneğimiz hiç yok. Gene de bunu başarma şansımız var mı?

Tabiî ki var. Daha önce dans eğitimi aldınız mı? Eğer almadıysanız dansa yeteneğiniz olup olmadığını zaten bilemezsiniz. Ön yargılı davranmayın! Uzun yıllar boyunca aldığım ve verdiğim ders tecrübelerime dayanarak geliştirdiğim sistemli ve teknik bir eğitimle dans edemeyecek biri olduğuna inanmıyorum. Şu ana kadar ders verdiğim hiçbir öğrencide böyle bir şeyle karşılamadım.

Eğer yürüyebiliyorsanız dans ta edebilirsiniz.

bottom of page